Reklama

Aplikacja mObywatel na wakacjach. Czy warto ją zainstalować?

Kończą się wakacje, ale wielu z nas swój urlop zaczyna dopiero we wrześniu. W tym roku najczęściej ruszymy w różne zakątki Polski. Przyjrzeliśmy się przydatnej podczas urlopu aplikacji mobilnej mObywatel, którą do tej pory zdecydowało się zainstalować prawie półtora miliona Polaków. Jak może się nam przydać w trakcie letniego wypoczynku?

Dokumenty w telefonie

Bezpłatna aplikacja mobilna mObywatel daje nam mobilny dostęp do danych z dowodu osobistego (mTożsamość), dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu (mPojazd), mLegitymacji szkolnej i mLegitymacji studenckiej. Zawiera także nasze eRecepty oraz użyteczne narzędzie dla osób, które urlop zamierzają jednak spędzić za granicą. Ponadto znajdziemy w niej podręczny zestaw wytycznych i zaleceń dotyczących koronawirusa. Każda z tych usług może nam się przydać w czasie podróży!

Po pierwsze: profil zaufany

Reklama

Aby skorzystać z aplikacji mObywatel trzeba mieć profil zaufany (w kilka minut założymy go  tutaj).

-  Aplikacja mObywatel to swoisty wirtualny portfel na dokumenty, do którego regularnie dokładamy nowe elementy - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Co najważniejsze - nasze dane i dokumenty są w nim w pełni bezpieczne. Gwarantuje to właśnie profil zaufany - dodaje szef MC.

mTożsamość

Usługa mTożsamość to odzwierciedlenie danych z naszego dowodu osobistego. Z mTożsamości możemy korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie. Takich miejsc wciąż przybywa. To nie tylko pociągi i placówki pocztowe, ale też hotele, siłownie, czy wypożyczalnie sprzętu sportowego.

Dla ucznia i studenta

mLegitymacja szkolna i studencka - podobnie jak mTożsamość - umożliwią potwierdzenie statusu ucznia bądź studenta. Pozwalają również skorzystać z przysługujących ustawowo ulg i zwolnień (np. na bilety komunikacji czy wejściówki do kina lub teatru). Młodzież szkolna i akademicka korzystająca z mLegitymacji nie musi nosić przy sobie tradycyjnego dokumentu uprawniającego do korzystania ze zniżek. Wystarczy tylko okazać ekran smartfonu.

Wygodne rozwiązanie dla kierowców

Z myślą o kierowcach stworzono usługę mPojazd. Zawiera dane z dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i polisy OC. Można w niej również znaleźć dane takie, jak marka, model i rok produkcji naszego pojazdu, przypisany do niego numer rejestracyjny, czy numer VIN. Jest tam też zapisana data ostatniego badania technicznego. Z usługi mPojazd skorzysta każdy właściciel lub współwłaściciel pojazdu, figurujący w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) jako posiadacz samochodu, motocykla, skutera itd.

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu - w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętamy o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu rejestracyjnego pojazdu - aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem.

eRecepta

Użytecznym narzędziem jest również eRecepta, którą także znajdziemy w aplikacji mObywatel. Przypomnijmy, że od tego roku lekarze nie wypisują już tradycyjnych, papierowych recept. Zamiast tego, wystawiają je w formie cyfrowej. To duże ułatwienie dla pacjentów, bo możemy uzyskać do nich dostęp z poziomu aplikacji mObywatel. Dzięki eReceptom w mObywatelu będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcemy zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcemy pokazywać ekranu telefonu, możemy podać numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty. Gotowe, recepta zrealizowana!

Wybierasz się na wakacje? Sprawdź, co załatwisz dzięki e-usługom

Reklama