Reklama

Powakacyjny bilans – sprawdź online swoje punkty karne

Urlop to czas beztroski. Widać to zwłaszcza na autostradach i drogach szybkiego ruchu, gdzie kierowców zdaje się raz za razem ponosić prawdziwie ułańska fantazja. W jaki sposób sprawdzić, czy na nasze konto nie trafiły czasem nowe punkty karne?

Punkty, których nie lubimy zbierać

Aby sprawdzić liczbę punktów karnych, które "udało" nam się uzbierać, nie musimy już składać wizyty na najbliższym komisariacie policji. Możemy w kilka minut sprawdzić tę informację online. W tym celu przechodzimy pod następujący adres. Tam z kolei klikamy w wyróżniony odnośnik "Sprawdź swoje punkty karne". Zostaniemy wówczas przeniesieni na stronę logowania do profilu zaufanego. Na tym etapie musimy uwierzytelnić swoją tożsamość. Jeśli cała czynność przebiegnie bez zakłóceń, zostaniemy z powrotem przeniesieni na strony serwisu obywatel.gov.pl, gdzie wyświetlą się tym razem informacje dotyczące punktów karnych, które trafiły na nasze konto.

Reklama

- O tym, ile punktów karnych mamy na swoim koncie, często niestety, zapominamy. Krótka pamięć działa jednak na naszą niekorzyść: przekroczenie przyjętego w Polsce limitu grozi przecież utratą prawa jazdy. Dzięki naszej e-usłudze, stan swojego konta możemy mieć pod stałą kontrolą - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Warto tutaj poczynić jeszcze jedną uwagę. Baza danych, w której gromadzone są nasze punkty karne, aktualizowana jest raz dziennie - trzeba mieć zatem na uwadze, że jej stan może się zmienić już następnego dnia. Wszystkim kierowcom korzystającym z profilu zaufanego możemy oczywiście życzyć, aby stan ich konta był zawsze jak najniższy. W czasie wakacyjnych podróży powinno nam bowiem przybywać kilometrów na liczniku, a nie punktów karnych.

Profil zaufany: udogodnienie, z którego warto skorzystać

Do sprawdzenia punktów karnych  będzie nam potrzebny tzw. profil zaufany, czyli narzędzie pozwalające potwierdzić swoją tożsamość w internecie. To właśnie dzięki niemu Polacy mogą już od jakiegoś czasu załatwić większość urzędowych spraw bez wychodzenia z domu. Jest on całkowicie bezpłatny i niezwykle intuicyjny w obsłudze, a do tego - absolutnie bezpieczny. Profil zaufany składa się bowiem z kompletu niepowtarzalnych danych - imienia (bądź imion), nazwiska, daty urodzenia i numeru PESEL - które tożsamość ich właściciela są w stanie zweryfikować ponad wszelką wątpliwość.

Zakładając profil zaufany, zyskujemy dostęp do wielu użytecznych narzędzi - e-usług administracji państwowej, Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEIDG) czy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK2.0). To właśnie dzięki profilowi zaufanemu złożymy wniosek o dowód osobisty, zgłosimy urodzenie dziecka, sprawdzimy treść otrzymanego zwolnienia lekarskiego, założymy firmę czy właśnie - sprawdzimy, ile punktów karnych znajduje się na naszym koncie.

Jak jednak założyć profil zaufany? Możemy to uczynić na dwa sposoby - za pomocą konta bankowego (zostaną do tego użyte dane, które zostały już zweryfikowane i uwierzytelnione przez bank) lub składając online wniosek o profil zaufany, a później potwierdzając go w jednym z 1500 punktów potwierdzających.

Jeśli czegoś nie zrozumiemy lub z czymś będziemy mieli problem, zajrzyjmy koniecznie na stronę profilu zaufanego www.pz.gov.pl - opublikowane tam instrukcje pomogą nam przejść krok po kroku przez wszystkie etapy opisywanej procedury.

QUIZ: SSL, SPAM i krety. Znasz te pojęcia?

Reklama