Reklama

SONDAŻ: Rozrywka na wyciągnięcie ręki. Jak spędzać wolny czas w sieci?

Planszówki, spacer, siłownia – to tylko kilka popularnych rozrywek ze świata analogowego. A jeżeli na zewnątrz pogoda pod psem, nie masz ochoty na treningi, a gry planszowe już ci się przejadły? Nie jesteś już skazany na lekturę przy gasnącej świeczce. Internet oferuje wiele rozrywek, które skutecznie umilą ci wolny czas.

W polskich domach internet jest już powszechnym udogodnieniem. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2019 roku aż 86,7 procent gospodarstw domowych miało dostęp do sieci. Co możemy robić w internecie dla rozrywki?

Serialowa rzeczywistość

Reklama

Największy koszmar dzieciństwa? Kiedy przegapiłeś odcinek ulubionego serialu w telewizji, mogłeś już nigdy nie mieć okazji go nadrobić. Dzisiaj do lubianych produkcji możesz wracać tyle razy, ile tylko zapragniesz, kiedykolwiek i gdziekolwiek. Nieważne czy czekasz, aż ukochana skończy robić zakupy, czy lecisz na wakacje na Zanzibar - ulubione tytuły masz zawsze pod ręką. Często nie musisz mieć nawet w danej chwili dostępu do internetu, ponieważ ulubione pozycje można zapisać do późniejszego obejrzenia w trybie offline. W serwisach streamingowych możesz znaleźć nie tylko nowe produkcje, ale i seriale uważane za kultowe, bez problemu znajdziesz też rozrywkę dla najmłodszych. Inną zaletą oglądania filmów i seriali jest ich cena: za dostęp do bogatej bazy serwisu typu video on demand zapłacisz zwykle znacznie mniej niż za tradycyjną kablówkę, nie brakuje również produkcji dostępnych całkiem za darmo (a raczej - za obejrzenie reklam). Jednak pamiętaj o najważniejszym: oglądaj tylko z legalnych źródeł! Nie popieramy korzystania z pirackich serwisów. To kradzież!

Koty z chlebem na głowie

Jak wynika z badania Polacy w sieci przeprowadzonego Gemius/PBI w grudniu 2019, ponad 18 milionów internautów używa aplikacji umożliwiającej oglądanie krótkich filmów wideo. W tym samym miesiącu liczba wszystkich użytkowników internetu wyniosła prawie 28 milionów. W serwisach z krótkimi formami wideo znajdziemy nie tylko typowe "śmieszne filmiki" (choć kto z nas nie lubi pośmiać się czasem z psa husky mówiącego jak człowiek?), ale wiele naprawdę interesujących, wartościowych treści, przygotowywanych przez prawdziwych pasjonatów. Większość tego rodzaju serwisów jest moderowana, mimo tego lepiej dmuchać na zimne i nie pozwalać dzieciom na ich samodzielną eksplorację.

- O ile dorośli są świadomi treści, z którymi mogą się zetknąć w sieci, o tyle dzieci nie mają takie wiedzy - przypomina Marta Witkowska z Akademii  NASK. - Zanim umożliwmy dziecku korzystanie z tego typu portali, pamiętajmy, aby wspólnie ustalić zasady korzystania z sieci, limity czasowe i listę dozwolonych stron - dodaje ekspertka.

Biblioteki i płyty CD - do lamusa

Nie tylko filmy i seriale dostępne są w serwisach streamingowych. Żeby poczytać książkę nie trzeba już udawać się do księgarni czy biblioteki, wystarczy wykupić dostęp do jednej z bibliotek online. Co więcej, wiele tytułów dostępnych jest całkowicie za darmo - tak jest np. w przypadku lektur szkolnych. Nieważne, czy wybieracie e-booki, czy wolicie tradycyjną książkę. Najważniejsze, że czytacie!

Tę samą możliwość mają fani muzyki. Niewielki miesięczny abonament umożliwia nieograniczony dostęp do płyt oraz nagrań koncertowych setek tysięcy wykonawców.

Zakupy na kanapie

Wolne popołudnie albo sobota z przyjaciółkami. Okazji do zakupów jest wiele. Jednak nie musisz wychodzić z domu, aby uzupełnić braki w garderobie, kosmetyczce, czy nawet... w lodówce. Zakupy w sieci to nie tylko wygoda, ale często także oszczędność. Komputery, aparaty fotograficzne czy smartfony można znaleźć w sieci stronach w znacznie niższych cenach niż w sklepach stacjonarnych. Nie dotyczy to zresztą tylko elektroniki, ale i innych kategorii przedmiotów: ubrań, obuwia czy książek. Jeżeli wiesz gdzie szukać, możesz stać się prawdziwym łowcą okazji.

Pamiętajmy, że kupowanie online wymaga od nas szczególnej ostrożności. Upewnijmy się, że sprzedawca jest wiarygodny, a towary oryginalne. Uważajmy na wyjątkowo korzystne oferty. Rabat rzędu 70 procent w sklepie, o którym wcześniej nie słyszeliśmy zdecydowanie powinien obudzić naszą czujność. Może się bowiem zdarzyć, że spotkamy się z próbą wyłudzenia danych do konta bankowego.

Pomóż rodzicom i dziadkom!

Ty pewnie świetnie radzisz sobie w internecie? A jak twoi rodzice? Seniorzy w Polsce to wciąż grupa, która z sieci korzysta dość rzadko, a przecież to właśnie oni mogą na tym zyskać najwięcej.

Nauka, szybki i niedrogi kontakt z rodziną mieszkającą w najdalszych częściach świata, opłacanie rachunków bez wizyty na poczcie czy zakupy bez dźwigania i wychodzenia z domu - to tylko namiastka możliwości, jakie daje internet. Nigdy nie jest za późno, by tego spróbować.

- Zależy nam, aby przekonywać seniorów, że każdy może być e-Polakiem. Nie przeszkadza w tym ani wiek, ani to jakie mamy umiejętności - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Dlatego zachęcamy: przekonujmy rodziców lub dziadków, że internet ułatwia życie. Pokażmy im, jak to działa - dodaje szef MC.

Zacznijcie od najprostszych czynności, np. znalezienia razem w internecie przepisu na ulubione ciasto  lub sprawdzenia, czy w kinie grają jeszcze film, który mama lub tata, a może babcia i dziadek,  chcieli zobaczyć. Po pierwszych, prostych krokach, przyjdzie czas na bardziej skomplikowane operacje, np. płacenie rachunków. Nie spieszcie się. Ważne, aby być cierpliwym i robić wszystko w tempie naszych seniorów.

W kampanii "e-Polak potrafi!" Ministerstwo Cyfryzacji wspiera Marta Manowska, z którą MC  przygotowało serię instruktaży "e-Senior potrafi!". Oto pierwszy z nich

Reklama