Reklama

Zamówienie i odbiór e-recept, historia wizyt – co jeszcze sprawdzimy w Internecie

W końcu farmaceuci odetchnęli z ulgą – już nie muszą rozszyfrowywać nieczytelnego pisma lekarzy, elektroniczną receptę odczytują w systemie. Z ułatwień skorzystają nie tylko pracownicy aptek, ale wszyscy obywatele. Wystarczy wejść na Internetowe Konto Pacjenta.

Zapomnieliśmy, jak dawkować lek? Potrzebujemy sprawdzić, kiedy ostatni raz byliśmy u specjalisty? Po przeprowadzce zmieniliśmy lekarza pierwszego kontaktu i chcemy poinformować nowego o historii naszej choroby? Wszystkie te informacje znajdziemy po zalogowaniu do Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Dzięki IKP błyskawicznie uzyskamy wgląd do naszej dokumentacji medycznej i historii leczenia, a także recept. Dostęp do aplikacji możemy uzyskać z poziomu naszego domowego komputera, przez smartfon lub inne urządzenie z dostępem do internetu, wystarczy się zalogować.

Jak zalogować się do IKP?

Każdy obywatel ma stworzony profil w IKP, jednak by uzyskać do niego dostęp, musimy zalogować się przy użyciu profilu zaufanego. Jeśli jeszcze go nie mamy, warto go jak najszybciej założyć. Możemy to zrobić przez stronę naszego banku, wystarczy zalogować się do bankowości elektronicznej i złożyć odpowiedni wniosek. Drugą opcją jest wypełnienie wniosku na stronie profilu zaufanego. Jeśli wybierzemy ten sposób, zostaniemy poproszeni o pojawienie się w jednym z punktów potwierdzających w celu zweryfikowania naszej tożsamości.

- Warto założyć profil zaufany, to nasz klucz do e-administracji, dzięki któremu wiele spraw urzędowych załatwimy bez wychodzenia z domu. Przyda się m.in. właśnie do korzystania z Internetowego Konta Pacjenta. To jedyny sposób, aby zalogować się do IKP - mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

E-recepty

Obecnie podczas wizyty lekarz ma możliwość wystawienia e-recepty (czas na podłączenie się do systemu przez ośrodki zdrowia upływa 31 grudnia 2019 roku). W przypadku takiego rozwiązania, otrzymujemy od niego druk informacyjny z kodem kreskowym, który przekazujemy w aptece. Farmaceuta skanuje druk i w ten sposób uzyskuje dostęp do naszej e-recepty. Po zalogowaniu do Internetowego Konta Pacjenta nie będziemy musieli nosić ze sobą druków, ponieważ poprzez stronę uzyskamy dostęp do wszystkich wystawionych na nasz numer PESEL e-recept. Po kliknięciu zakładki "Moje konto" możemy także wybrać, w jaki sposób chcemy otrzymywać powiadomienia o wystawionych nowych e-receptach. Możemy dostawać je SMS-em, e-mailem lub w obydwu formach. Gdy lekarz wystawi e-receptę, na nasz telefon przyjdzie wiadomość z czterocyfrowym kodem. Podczas wizyty w aptece wystarczy podać farmaceucie numer PESEL oraz ów kod. E-recepta, która przyjdzie na naszą skrzynkę e-mail, będzie zawierała kod kreskowy. Wystarczy, że farmaceuta go zeskanuje, by uzyskać w systemie dostęp do dokumentu. W Internetowym Koncie Pacjenta mamy wgląd do wszystkich zrealizowanych i jeszcze niewykupionych recept wystawionych od 1 stycznia 2019 roku.

Co nam daje e-recepta?

Jeśli chorujemy przewlekle, ale nie ma konieczności przeprowadzenia kontroli, nie musimy pojawiać się w gabinecie tylko po to, by otrzymać kolejną receptę - możemy telefonicznie skontaktować się z lekarzem i poprosić go, by wystawił ją w systemie w formie elektronicznej. Poza tym w przypadku gdy przypisano nam więcej leków, nie musimy prosić farmaceuty o odpis, co do tej pory wiązało się z utratą refundacji. W dodatku kolejny lek z częściowo zrealizowanej recepty możemy nabyć w innej aptece - wcześniej byliśmy zmuszeni do wykupienia pozostałych medykamentów w jednostce, która wystawiła odpis. Co równie istotne, e-recepta jest czytelna, nie ma więc ryzyka, że farmaceuta źle odczyta jej treść i wyda niewłaściwy lek. Dużym udogodnieniem jest również dostęp w IKP do informacji o zalecanym dawkowaniu.

Wizyty

W aplikacji możemy także sprawdzić, na kiedy mamy umówioną kolejną wizytę w państwowej placówce medycznej. Dzięki temu już nigdy nie pomylimy daty ani godziny spotkania. Uzyskamy również dostęp do wszystkich naszych przypadków kontaktu z lekarzami działającymi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, do których doszło od 2008 roku. To rozwiązanie bez wątpienia docenią osoby często korzystające z pomocy medyków.

Do wglądu do swojego konta w IKP możemy upoważnić bliską osobę lub lekarza. Dzięki temu będą znali naszą historię leczenia oraz przyjmowanych leków. O takie pełnomocnictwo nie musi się starać rodzic dziecka, które nie ukończyło jeszcze 18. roku życia, dostęp do danych medycznych w IKP otrzymuje on automatycznie.
Wkrótce wejdą w życie nowe przepisy dotyczące e-zdrowia. Dzięki nim profil zaufany potwierdzimy w przychodni lekarskiej, e-receptę zrealizujemy dzięki e-dowodowi, na wizytę u lekarza zarejestrujemy się korzystając z aplikacji mObywatel.

E-usługi, które cieszą się największą popularnością